Wiadomości branżowe

Nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd

Popularna aktorka i legendarny toruński zespół rockowy odsłonią swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd. Katarzyna Żak i Kobranocka dołączą do znanych torunian uhonorowanych tym wyróżnieniem, między innymi Grażyny Szapołowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej i Bogusława Lindy.Podczas Prezydenckiej Gali Noworocznej, która odbyła się 1 stycznia 2014 roku w Sali

Popularna aktorka i legendarny toruński zespół rockowy odsłonią swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd. Katarzyna Żak i Kobranocka dołączą do znanych torunian uhonorowanych tym wyróżnieniem, między innymi Grażyny Szapołowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej i Bogusława Lindy.

Podczas Prezydenckiej Gali Noworocznej, która odbyła się 1 stycznia 2014 roku w Sali Wielkiej Dworu Artusa, zabrzmiały znane arie operowe w wykonaniu sopranistki Katarzyny Laskowskiej, mezzosopranistki Magdaleny Idzik i barytona Andrzeja Szerszenia. Toruńską Orkiestrą Symfoniczną dyrygował Mirosław Jacek Błaszczyk.

Tradycyjnie podczas noworocznego koncertu uhonorowano osoby zasłużone dla toruńskiej kultury. Medale Honorowe Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium” otrzymali Aneta Jadowska, pisarka powieści i opowiadań fantastycznych oraz Marek Czarnecki, uznany na świecie artysta fotografik, specjalista od fotografii reklamowej i panoramicznej.

Podczas noworocznego wieczoru prezydent Torunia Michał Zaleski ogłosił nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd. Podczas czerwcowego Święta Miasta swoje „katarzynki” odsłonią aktorka Katarzyna Żak i rockowy zespół Kobranocka.

Katarzyna Żak jest rodowitą torunianką, absolwentką V LO w Toruniu i Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Popularność przyniosły jej role w serialach „Miodowe lata”, „Całkiem nowe lata miodowe” oraz „Ranczo”.

Drugi laureat — toruński zespół rockowy „Kobranocka” istnieje na polskim rynku muzycznym od 1985 roku. Grupa jest doskonale znana fanom rocka w całej Polsce. Zespół wielokrotnie występował na festiwalu w Jarocinie. Gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki jest ich abstrakcyjna metaforyka. Największym przebojem Kobranocki jest piosenka odległa stylistycznie od ich repertuaru „Kocham cię jak Irlandię”.

Piernikowa Aleja Gwiazd nawiązuje do przedwojennej tradycji wykonywania zdjęć znanym torunianom przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim. Podczas Święta Miasta w widowiskowej oprawie odbywa się odsłonięcie kolejnych mosiężnych tablic w kształcie piernika. Dotychczas „katarzynkami” uhonorowano m.in. Aleksandra Wolszczana, Grażynę Szapołowską, Bogusława Lindę, Małgorzatę Kożuchowską, Leszka Balcerowicza.

A to już wiesz?  WIOSNA 2014 dla ludzi będących zawsze w ruchu, pełna funkcjonalnych i innowacyjnych krojów, materiałów

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy